Festo, Festool 12v BCF-BPS12S REFURBISHMENT
BCF-BPS12SNiCd/nimh
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
Battery Doctor (3448)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back / Exchange within 14 days
Description
REFURB ONLY  - Item is NO LONGER STOCKED
You will need to post your battery to us for refurbishment.
Just add the required  number to the basket and proceed to checkout and purchase as normal.
Post the batteries to :​
Application Power Tool / Cordless Drill
Original Brand Festool
Chemistry Nickel Cadmium (NiCd)  or Nickel Metal Hydride (Ni-MH)
Voltage 12V
Capacity 2500mAh for Ni-Cd and 3.0Ah for Ni-MH
Brand Master (this product is a compatible alternative to that of the original brand)
Width 74mm
Height 62mm
Length/Breadth/Depth 123mm
Weight 644g
Comments
12V TDK & C12 series.