Festo, Festool 12v BCF-BPH14.4T
BCF-BPH14,4T
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
Battery Doctor (3448)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back / Exchange within 14 days
Description
Description Power Tool / Cordless Drill Battery - BPH14.4T
Application Power Tool / Cordless Drill
Original Brand Festool
Chemistry Nickel Cadmium (NiCd)
Voltage 14.4V
Nominal Capacity 2500mAh
Brand Master (this product is a compatible alternative to that of the original brand)
Width 72mm
Height 62.5mm
Length/Breadth/Depth 125.3mm
Weight 799g
Comments
Battery pack contains fast charge/high rate discharge Panasonic cells.
Replacement battery suitable for 14.4V TDD series. BPH14.4T