KX Matrikx CTO 10" x 2.5" 5 Micron Carbon Block Water Filter Replacement Cartridge 32-250-10-GREEN
KX 10" x 2.5" 5 Micron Carbon Block Filter Water Filter Replacement Cartridge Part No 32-250-10-GREEN Chlorine Taste & Odor Reduction - Sediment Reduction
KX32-250-10-GREEN
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
watersweet (4631)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back within 14 days
Description
KX Matrikx + CTO 10" x 2.5" 5 Micron Carbon Block Filter  Part No 32-250-10-GREEN Chlorine Taste & Odor Reduction - Sediment Reduction
Fits Standard 10” Water Filter Systems used on Benchtops or under Counter. Can be used in a Stand alone Single Cartridge System or in a Dual System in combination with a Sediment Filter.
FEATURES, OPTIONS, & BENEFITS
  • Nominal 5-micron rating
  • Premium high capacity bad taste & odor and chlorine taste & odor reduction
  • No Carbon Fines
  • Enhanced dirt-holding capacity
  • Made in India. Manufactured in ISO 9001 and 14001 accredited facilities.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
  • Part No” 32-250-10-GREEN
  • Dimensions: Diameter 63 mm (2.50”)  x Length  248 mm (9.75”)