Victron 24-64VDC Smart BatteryProtect 48V 100A w/Bluetooth BPR110048000
VSBP48-100
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
Battery Doctor (3448)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back / Exchange within 14 days
Description
Description 24-64VDC Smart BatteryProtect 48V 100A w/Bluetooth BPR110048000
Application Smart Battery Protector
Original Brand Victron Energy BPR110048000
Width 120mm
Height 62mm
Length/Breadth/Depth 123mm
Weight 800g
Brand
24-64VDC BatteryProtect 48V 100A
Protects the battery against excessive discharge and can be used as a system on/off switch
The on/off input can be used as a system on/off switch.
12/24V auto ranging
The Smart BatteryProtect automatically detects system voltage one time only.
Bluetooth: programming made easy
If required, Bluetooth can be disabled.
A special setting for Li-ion batteries
In this mode the BatteryProtect can be controlled by the VE.Bus BMS.
Ultra-low current consumption
This is important in case of Li-ion batteries, especially after low voltage shutdown.
Please see our Li-ion battery datasheet and the VE.Bus BMS manual for more information.
Over voltage protection
To prevent damage to sensitive loads due to over voltage, the load is disconnected whenever the DC voltage exceeds 16.3V respectively 32.6V.
Ignition proof
No relays but MOSFET switches, and therefore no sparks.
Delayed alarm output
Starting the engine will therefore not activate the alarm. The alarm output is a short circuit proof open collector output to the negative (minus) rail, max. current 50 mA. The alarm output is typically used to activate a buzzer, LED or relay.