Fanso ER14250H/2PT Lithium 1/2AA size 3.6V single pin each end
Fanso ER14250H/2PT 1/2AA size 3.6V single pin each end
ER14250H/2PT
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
Battery Doctor (3448)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back / Exchange within 14 days
Description
Description Fanso ER14250H/2PT 1/2AA size 3.6V 1200mAh Lithium Thionyl Chloride Battery - Bobbin Type with PCB S+ S- ( Single PCB pin welded on each end)
Application Memory Back Up (MBU)
Chemistry Lithium Thionyl Chloride
Voltage 3.6V
Nominal Capacity 1.2Ah
Watt Hour 4.3Wh
Maximum Continuous
Discharge Current
25mA
Size 1/2AA
Width 14.5mm
Height 25.2mm
Weight 9g
Brand
ER14250H/2PT primary lithium battery with PCB S+ S-.
Wuhan Fanso high capacity range.
Features:
  • Long shelf life: self discharge rate less than 1% at 25°C.