Fanso ER14505H AA size 3.6V 2600mAh High Capacity Lithium Thionyl Chloride Battery - Bobbin Type (MBU)
ER14505H
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
Battery Doctor (3448)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back / Exchange within 14 days
Description
Description Fanso ER14505H AA size 3.6V 2600mAh High Capacity Lithium Thionyl Chloride Battery - Bobbin Type (MBU)
Chemistry Lithium Thionyl Chloride
Voltage 3.6V
Nominal Capacity 2.6Ah
Watt Hour 9.4Wh
Maximum Continuous
Discharge Current
50mA
Size AA
Width 14.5mm
Height 50.5mm
Weight 18g
Brand
Inner Quantity 30
Outer Quantity 600
ER14505H primary lithium battery.
Wuhan Fanso high capacity range.
Features:
  • Long shelf life: self discharge rate less than 1% at 25°C.