Pressure Limiting Filter Protection Valve Dual Check Z-LCV-FPV-0104-50
PLV350KPA1/4"
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
watersweet (4631)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back within 14 days
Description
PRESSURE LIMITING VALVE 350 Kpa 50 PSI with Dual Check
Fits ¼” (6 mm) John Guest Tube with Inlet / Outlet Quick Fit Connectors.
Australian/New Zealand Watermark Approved. Certified to NSF /ANSI 61 Section 9.
Highly recommended when installing water filter systems.
Features & Benefits
  • Dual Check Valve
  • Protects water filter systems by limiting water pressure
  • 100% Hand Tested
  • Resists water hammer
  • Prevents backflow
  • Easy installation
Specifications
  • Maximum Flow 9 Litres a minute @ 100 PSI (700 kpa )
  • Maximum Inlet Pressure 230 PSI (1600 kpa)
  • Outlet Pressure 50 PSI (350 kpa) (+/- 10% @150 PSI (1000 kpa) inlet pressure)
  • Pressure Ratio 10:1 (for every 1.5 PSI (10 kpa) increase in inlet pressure above 150 PSI (1000 kpa) the outlet pressure will increase by 0.145 PSI (1 kpa))
  • Maximum temperature: 40°C (104°F )
  • Minimum temperature: 4°C
  • Length: 114 mm
  • Diameter: 36 mm