LRH2400LH LH LEFT HAND MIRROR HEAD WITH HEATER & LED L.E.D LAMP & CONVEX 17" X 8" VERSUS MIRRORS AUSTRALIA RH2400 NEW STYLE RH2400 LRH2400 , bottom glass adjusts independently Fits Hino Dutro, Toyota, UD universal
LRH2400LH LH LEFT HAND MIRROR HEAD WITH HEATER & LED L.E.D LAMP & CONVEX 17" X 8" ISUZU HINO METAGAL STYLE AUSSIE TRUCK MIRRORS MITSUBISHI VERSUS MIRRORS AUSTRALIA RH2400 NEW STYLE RH2400 LRH2400 Top glass adjusts with the whole mirror, bottom glass adjusts independently Fits Hino Dutro, Toyota, UD and many universal applications Suits 16-19mm tubular arm WITH LED LAMP FITTED
LRH2400LH XL LH 18807.032
BTP PARTS & ACCESSORIES
Out of Stock
WE CAN ORDER THIS ITEM IN FOR YOU 1 DAY
Description
Two-piece split mirror, Left hand mount
Top glass flat, bottom glass convex
Top glass adjusts with the whole mirror, bottom glass
adjusts independently
Fits Hino Dutro, Toyota, UD and many universal applications
Suits 16-19mm tubular arm
WITH LED LAMP FITTED
AND 24V HEATER
LH HEAD SIZE 17 1/2" x 8"
(440mm x 200mm)
BLACK ABS PLASTIC WITH U.V.
STABILISER
CLAMP ADJUST TO SUIT 16mm - 22mm
TUBE ARM
FLAT GLASS (F)
RIGHT HAND (RH)
ORIGINAL (GEN)
COLOUR
HEIGHT
WIDTH
SUIT
SUIT
OR
LEFT HAND (LH)
OR
PART
WITH
WITH
BLACK (B)
SIZE
SIZE
BAR SIZE
BALL STUD
CONVEX (C)
EITHER SIDE (E)
REPLACEMENT (R)
NUMBER
MOTOR
HEATER
LIGHT
SPOTTER
SILVER (S)
VOLTAGE
18"
6"
16MM-24MM
F
E
R
RH2000A
S
18"
6"
16MM-24MM
F
E
R
RH2000B
B
16"
6"
16MM-24MM
RH2006A
S
16"
6"
16MM-24MM
RH2006B
B
6"
9"
10MM BOLT
11"
6"
16MM-24MM
13"
8"
16MM-19MM
10"
6"
16MM-19MM
15"
6"
16MM-24MM
17"
8"
16MM-24MM
F + C
LH
RH2400LH
YES
17"
8"
16MM-24MM
F + C
RH
RH2400RH
YES
17"
7"
16MM-23MM
RH2450
12"
7"
18MM
C
RH4003
11"
7"
16MM-23MM
C
16"
7"
16MM-23MM
GEN
24V
16"
7"
16MM-23MM
RH
RH4011XL
24V
16"
7"
16MM-23MM
LH
GEN
24V
16"
9"
14MM-25MM
11"
7"
20MM
10"
6"
16MM-17MM
13"
7"
16MM-17MM
13"
8"
21MM-23MM
15"
7"
18MM-20MM
15"
7"
18MM-20MM
15"
7"
16MM-23MM
19"
8"
19MM-32MM
24V
19"
8"
19MM-32MM
24V
22"
8"
19MM-32MM
24V
22"
8"
19MM-32MM
24V
17"
8"
16MM-24MM
12V
19"
8"
16MM-22MM
12V
19"
8"
16MM-22MM
12V
8"
8"
28MM
MERC
24V
18"
7"
28MM
MERC
18"
7"
28MM
14"
12"
BOLTS
10"
6"
BOLTS
SCANIA
18"
6"
16MM-24MM
LRH2000B
12/24V
17"
8"
16MM-22MM
LRH2400LH
YES 24V
12/24V
17"
8"
16MM-22MM
LRH2400RH
YES 24V
6"
4"
16MM
WA2014A
6"
4"
16MM
WA2014B
4"
ROUND
STICK ON
WA2015
5"
4"
STICK ON
WA2016-
5"
4"
7"
ROUND
16MM
5"
16MM
8"
16MM
6"
16MM
Reviews (0)
Currently there are no reviews for this product.
Add Review
Questions (1)
is this type of mirror available for a bar of 28mm? Also LH to be electric and heated and Rh just heated? Thanks, Nik. ps, how much extra for delivery to Melbourne?