KX MATRIKX CTO 32-450-10-GREEN Carbon Block 10" x 4.5" 5 Micron Whole of House Water Filter Cartridge
KX10X4.5-5MIC
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
watersweet (4631)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back within 14 days
Description
KX MATRIKX  32-450-10-GREEN Extruded Activated Carbon Block Micron Block Replacement Water Filter Cartridge   10" X 4.5"  5 Micron
Fits Standard  10” x 4.5" Big Blue or Big White Water Filter System Housings for Whole of House. Can be used in a Stand alone Single Cartridge System or in a Dual System in combination with a Sediment Filter to Pre-Filter Sediment
CBC Series Carbon-Briquette Cartridges
MATRIKX CTO Filters are highly recognized carbon block water filters. Made in India.
Features, Options, & Benefits
  • Nominal 5-micron rating
  • High Adsorptive Capacity and Efficiency
  • Exceptionally low pressure drop
  • High dirt holding capacity
  • Excellent chemical contaminant reduction
Technical Specifications
O.D. x Length (nominal)::                       9.75" (247.6 mm) x 4.25" (107.9 mm)
Chlorine Taste & Odor
Reduction Capacity @ Flow*:
             12,000 gal (45,000 Litres) @ 11.4 LPM
Nominal µm (Micron) Rating*:   5 Micron
Initial Pressure Drop @ Flow Rate 13.2 LPM*:            4 PSI Drop