KX MATRIKX Pbi 06-450-20-GREEN Carbon Block 20" x 4.5" 0.5 Micron Whole of House Water Filter Cartridge
KX06-450-20-GREEN
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
watersweet (4631)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back within 14 days
Description
KX MATRIKX Pbi  06-450-20-GREEN Extruded Activated Carbon Block Micron Block Replacement Water Filter Cartridge   20" X 4.5"  0.5 Micron
Fits Standard  20” x 4.5" Big Blue or Big White Water Filter System Housings for Whole of House. Can be used in a Stand alone Single Cartridge System or in a Dual System in combination with a Sediment Filter to Pre-Filter Sediment
Carbon Block Filters for: Chlorine Taste and Odor, VOC, Cyst and Lead reduction
MATRIKX Pbi Filters are highly recognized carbon block water filters. Made in India.
Features, Options, & Benefits
  • Nominal 0.5-micron rating
  • High capacity chlorine reduction
  • Formulated for cyst and heavy metal reduction
  • Exceptionally low pressure drop
  • High Adsorptive Capacity and Efficiency
  • NSF and WQA certification for material safety
  • California Prop. 65 compliance
Technical Specifications
O.D. x Length (nominal)::                       9.75" (247.6 mm) x 4.25" (107.9 mm)