KX MATRIKX CTO 32-450-20-GREEN Carbon Block 20" x 4.5" 5 Micron Whole of House Water Filter Cartridge
KX32-450-20-GREEN
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
watersweet (4631)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Money Back within 14 days
Description
KX MATRIKX 32-450-20-GREEN Extruded Carbon 5 Micron Carbon Block Replacement Water Filter Cartridge   20" X 4.5" 508mm x 114mm
Fits Standard  20” x 4.5" Big Blue Water Filter System Housings for Whole of House. Can be used in a Stand alone Single Cartridge System or in a Dual System in combination with a Sediment Filter to Pre-FilterFor more product Information Click here.
CBC Series Carbon-Briquette Cartridges
MATRIKX CTO Filters are highly recognized carbon block water filters. Made in India.
Features, Options, & Benefits
  • Nominal 5-micron filtration rating
  • Exceptionally low pressure drop
  • High Adsorptive Capacity and Efficiency
  • High dirt holding capacity
  • Excellent chemical contaminant reduction
Technical Specifications
O.D. x Length (nominal)::                       20" x 4.5"  (508mm x 114mm)