15220.203 ALTERNATOR ISUZU LR240-405 8970131710 8970131712 8970131711 92955953 8944731480
ALTERNATOR ISUZU LR240-405 8970131710 8970131712 8970131711 92955953 8944731480
Enter your e-mail address to be notified when product is in stock
Notify Me!
Seller Info
brettstruck1 (38796)
Seller Accepts
Shipping Policy
Return Policy
Returns are not accepted
Description
THIS ALTERNATOR IS
A UNIVERSAL TYPE
AND A PLUG/WIRE CHANGE MAY BE NEEDED
ON SOME MODELS
IF YOU ARE UNSURE OR NOT MECHANICALLY MINDED
DO NOT PURCHASE THIS ITEM
WE HAVE HAD WORKSHOPS FIT THIS UNIT
TO MODELS WE HAVE LISTED
SO WE KNOW THEY FIT AND WORK..............
ALTERNATOR
ALTERNATOR ISUZU LR240-405
Voltage: 24V
Amperage: 50amp
Reg Type: Internally Regulated
Mount Type: Twin Foot
Pulley Type: 1B
Pulley OD: 82mm
Shaft Dia: 17mm
Centre to Centre: 177mm
Inside Leg: 80mm
Leg Measurement: 0mm
Adj Leg Hole Dia: M8mm
Front Mt Hole Dia: 10mm
Rear Mt Hole Dia: 10mm